Moje cesta za fotografiemi divokých zvířat mohla být předem daná. Táta je velice zkušeným cestovatelem, vynikajícím fotografem, majíc za sebou desítky expedičních výprav zvláště do Afriky, kam se vydává přes dvacet let. Jenže cesty osudu jsou klikaté. Prvním impulzem k fotografování bylo až narození mého prvního syna Daniela koncem roku 2010. Od táty jsem si půjčil – nebo přesněji jsem mu nenávratně zabavil – zánovní zrcadlovku Canon EOS 300D a dokumentoval s ní první dny, týdny a měsíce svého synka. Následovalo učení formou pokus-omyl, fotografování zvířat v českých zoo (skupinový foto-workshop se zvířaty v lidské péči jsem navštívil jen jednou a dodnes toho lituji) a po pár měsících už vyrazil směr jižní Asie.
Stal jsem se součástí malého fotografického týmu na cestě do Indie za pokusem o zachycení tygra bengálského, který mne vždy fascinoval a přitahuje mne dodnes. Za tento velkorysý dar a velikou zkušenost budu rodičům navždy vděčný.
Věřil jsem, že se mi podaří vyfotit tygra v jeho přirozeném prostředí, přestože vystopovat ho a zdokumentovat je mimořádně náročné. Což se ostatně během první výpravy potvrdilo. Díky mé zatvrzelosti jsem to ale nevzdal a do Indie jsem se od té doby za tímto účelem každoročně vracel. Dnes mám v portfoliu stovky různých snímků bengálského tygra a potvrdil jsem si, že když se chce, jde téměř všechno. Tahle vytrvalost se mi hodila, když se zaměřil na fotografování největší kočkovité šelmy volně žijící v české přírodě – rysa ostrovida.
Na dnes již pravidelných cestách a fotoexpedicích spolupracuji se špičkou v oboru – od místního průvodce, leteckou agenturu, přes firmu, která mi na expedicích poskytuje neméně důležité služby z hlediska dokonalého a funkčního outfitu až po fotografickou techniku od společnosti Canon, u které působím od začátku roku 2016 jako ambassador.
FOTOGRAFICKÉ PROJEKTY
Photocech
Photocech|CZ je rodinné spojení otce a mé maličkosti (Vladimír Čech a Vladimír Čech Jr.) aneb když se cestovatelské nadšení a přes 20 let zkušenosti otce spojí s fotografickou posedlostí syna.
Tygr & Já
Roku 2013 jsem měl to nesmírné štěstí podívat se s foťákem do Indie a splnit si do té chvíle poměrně utopický sen – pozorovat a ve volné přírodě fotografovat tvora, jehož charisma a přirozená krása nejde ani prostými slovy popsat. Od té doby se za tygry snažím usilovně každý rok vracet. Ne že bych pouze chtěl – já prostě musím!
Fotopastičky
Fotopastičky nejsou dílem nudy jednoho deštivého odpoledne, ale projekt, který nosím v hlavě už několik let, ale s větším úsilím jsem se do něj vrhnul až na přelomu roků 2016/17 a musím říct, že mě to děsně chytlo. Jedná se o fotografický projekt zaměřený na zachycení přírody a divokých zvířat vskutku unikátním pohledem. Za pomocí tzv. *DSLR fotopastí fotím ve volné přírodě jinak prakticky neviditelná, plachá a často velmi vzácná zvířata. Nejen, když to světlo dovolí, ale i v noci a to takřka “na dotek” použitím krátkého, širokoúhlého ohniska.
*DSLR = Digital Single Lens Reflex neboli “digitální zrcadlovka”
Určitě znáte klasické fotopasti, používané např. k monitorování zvěře nebo hlídání majetku. Jsou zdrojem cenných informací, ale obrazová kvalita je otřesná a to obzvlášť v noci, což je u fotografování živočichů s převážně noční aktivitou docela problém. Proto jsem se rozhodl sestavit si pastičku(y) vlastní a pomocí klasické zrcadlovky, pohybových senzorů a externích světel si doslova stavím fotografické studio uprostřed lesa. Nebudu si přivlastňovat cizí nápady, tato technika rozhodně není mým patentem, už desítky let je používána těmi nejlepšími. National Geographic a fotografové jako Michael “Nick” Nichols a u mě především Steve Winter tuto cestu dotáhli k pomyslné dokonalosti. Dnes je tento alternativní styl focení stále dostupnější a ve světě čím dál tím populárnější, nicméně vlastnit techniku a mít výsledky jsou dva odlišné světy. Já o fotopastech začal přemýšlet pár lety zpátky(2014) právě při pohledu na snímky S.Wintera(*) a stěžejní roli v tom hráli tygři, do kterých jsem tak trochu blázen.
Když jsem se chystal za tygry poprvé, mnoho informací jsem neměl(sociální sítě byly ještě v plenkách), většinou jsem se setkal s názorem, ať nemám přehnaná očekávání, že beztak vyfotím kulový. Nebudu nic zastírat, fakt jsem to kulový přivezl, ale zároveň s ním i cenné zkušenosti a vizi, že to půjde…
Možná byste to nečekali, ale problém s tygry je ten, že v české přírodě žádní nejsou! Bohužel(nebo bohudík??) nejsem ten typ fotografa, který se vyžívá ve cvakání závěrky a fotí všechno, všude a pořád. Ke svému cvakání/focení/tvoření potřebuju nějakou výzvu. Prostě někoho, kdo zase řekne, že to nejde! Možná už víte, kam tím mířím. Do tygra nemá zase tak daleko a dokonce se mu i evropský tygr přezdívá…rys ostrovid, naše největší kočkovitá šelma a moje výzva. Dokonalý vrcholový predátor a zároveň již léta středobod mnoha kontroverzí mezi námi – lidmi.
Rys je stěžejním bodem projektu, mojí největší hnací silou, ale rozhodně ne jediným druhem, na který se s Fotopastičkami v budoucnu zaměřím. Nápadů je spoustu, času a techniky prozatím málo…

Získaná ocenění:
Czech Press Photo - Vystavené snímky na závěrečné výstavě na Staroměstské radnici v Praze (2016,2017,2018)
Czech Press Photo - nominace na Cenu diváků 2016
International Photographer Of The Year 2017 - Čestné uznání
Remembering Wildlife 2017 - 2 snímky v knize Remembering Rhinos
Eye On The Tiger 2018 - 2 snímky součástí výstavy v Royal Albert Hall v Londýně
Art Expo Rome 2018 - snímek Irbise součástí výstavy v historickém centru Říma
Czech Nature Photo 2018 - 1x nominace na vítěze
Czech Nature Photo 2018 - vítěz Speciální ceny
Neutral Density Awards 2018 - Čestné uznání
Wildlife Photo 2018 - VÍTĚZ kategorie "Wildlife Portréty" a zároveň ABSOLUTNÍ VÍTĚZ tohoto ročníku soutěže
Czech Nature Photo 2019 - 1x nominace na vítěze
Czech Nature Photo 2019 - speciální ocenění Národního zemědělského muzea
Moscow International Foto Awards 2019 - Bronz
BioPhotoContest 2019 - Finalista / čestné uznání
Asferico 2019 - Čestné uznání
FEP Photographer of the Year 2019 - 2x Merit
Nature´s Best Photography Asia 2019 - VÍTĚZ kategorie "Wildlife"
SIPA (Siena International Photo Awards 2019) - Čestné uznání
MAGICAL NATURE – The Nature Photography of the Year 2019 - VÍTĚZ kategorie "Člověk a Příroda"
Neutral Density Awards 2020 - 2x Čestné uznání
World Nature Photography Awards - Stříbrná medaile v kategorii "Zvířata v přirozeném prostředí"
Zajímavé odkazy:
Vladimír Čech Jr.
Photocech|CZ na facebooku
500px
Své články a fotografie publikuje v tuzemských i zahraničních magazínech jako např. Příroda Wildlife, Foto a Video, TravelFocus, Lidé a Země, Travel Digest, Naše Příroda, 100+1, Koktejl, Anima Mundi, BBC Wildlife Magazine a další.
info@photocech.cz
+420731316056